Двама борци и една боксьорка в топ 10 на спортистите в България за 2022 г.

Публикувано на: Декември 31, 2022 в 12:11 ч
БФ Борба, БФ Бокс
Кирил Милов завърши на престижното второ място в анкетата Спортист на България, организирана от Нове АД Холдинг.

Европейският шампион и сребърен медалист от световното първенство в класически стил събра 622 точки. В допитването участие взеха 102 действащи спортни журналисти от 40 печатни и електронни медии.

Другият представител на борбата - Едмонд Назарян се нареди на пето място с 432 точки. През изминаващия сезон 20-годишният талант взе европейската титла при юношите, спечели сребро на европейското и на световното за мъже и бе обявен за Изгряваща звезда в класическия стил от Международната централа (UWW).

За спортист №1 бе избран баскетболистът Александър Везенков. Националът изпраща най-силния си сезон, като спечели златен дубъл с „Олимпиакос“ в гръцкото първенство и заслужи приза за най-полезен играч. Българинът бе избран и в идеалната петица за сезона в Евролигата. Везенков бе също лидер на националния ни тим, като на европейското стана борец №1 в груповата фаза.

Севда Асенова получи още едно, много ценно признание, за постиженията си през тази година. Световната бронзова медалистка и европейска шампионка при 48-килограмовите, е избрана под №6 на най-добрите спортисти на България за 2022-ра. Националката ни влезе в Топ 10 на традиционната анкета, в която участват представителите на медиите из цялата страна. Севда получи 371 точки в допитването.

В треньорската анкета, организирана от в. „Труд“ селекционерът на националите по класическа борба Братан Ценов раздели второто място с наставника на щангистите Иван Иванов. Двамата получиха по 36 точки.

Победител за четвърти път е Весела Димитрова, треньор на ансамбъла по художествена гимнастика. Тя печели вота за четвърти път. Под нейно ръководство момичетата спечелиха абсолютната световна титла и си осигуриха квота за олимпиадата Париж 2024.

Ансамбълът пък бе избран за отбор на годината. В категорията „атлет с увреждания“ наградата ще получи Георги Иванов, най-полезен играч в националния ни отбор по баскетбол на колички.